Zarówno w przypadku komputerów stacjonarnych, jak i laptopów, mamy do czynienia z pewnym bardzo ważnym procesem. Chodzi o przegląd komputera. Praktycznie każdy rodzaj sprzętu komputerowego powinien przechodzić taki przegląd co pewien czas. Zalecane jest wykonanie go wkrótce po zakończeniu gwarancji, a następnie co 24 miesiące.

Przegląd komputera minimalizuje ryzyko różnych usterek w naszym sprzęcie.

Począwszy od przegrzewania się układów elektronicznych, na problemach systemowych kończąc.
W przypadku komputerów stacjonarnych usterki wynikające z przegrzewania się układów nie są tak częste, jak to bywa w przypadku komputerów przenośnych. Choć to wcale nie oznacza, że możemy je kompletnie zignorować. Zaniedbywanie kwestii przeglądu może też prowadzić do uszkodzenia podzespołów i narazić użytkownika na niespodziewany wydatek. Często – dosyć spory.

Doskonałym przykładem obrazującym tę tendencję jest uszkodzenie płyty głównej. Gdy komputer ma kilka lat, czasem okazuje się, że naprawa jest nieopłacalna, a podzespoły zamienne mogą nie być osiągalne w wyniku zaprzestania ich produkcji. Przegląd komputera minimalizuje ryzyko wystąpienia takiej sytuacji.

Prawidłowo wykonany przegląd powinien zawierać kompleksową diagnostykę wszystkich podzespołów pod obciążeniem, czyszczenie i wymianę wszystkich termo-przewodników oraz wymianę wyeksploatowanych podzespołów. Średni koszt kompleksowej diagnostyki komputera stacjonarnego bez wymiany podzespołów to 50-80 zł brutto, w zależności od złożoności procesu.

W przypadku laptopów musimy zwracać uwagę na dwie bardzo istotne rzeczy.

Pierwsza to kompleksowy przegląd, a druga wymiana baterii po okresie 2-3 lat jej użytkowania. 

Wykonanie przeglądu wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, materiałów oraz środków chemicznych. Przy demontażu należy działać ze szczególną ostrożnością, aby nie uszkodzić zarówno elementów obudowy, jak i samej elektroniki. Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, gdzie prawidłowe wykonanie przeglądu wiąże się z demontażem płyty głównej. Nieprawidłowe postępowanie może skończyć się sporym wydatkiem, ponieważ element ten ze względu na proces technologiczny montażu układów jest najdroższy w laptopie. Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej płyt głównych, gdzie procesor czy pamięci RAM stanowią ich zintegrowaną część, bez możliwości demontażu. Uszkodzenie takiej płyty może skończyć się jej wymianą, a koszt takiej wymiany może, w zależności od modelu, sięgać nawet 70% wartości nowego laptopa. Dlatego, szczególnie w przypadku laptopów, sugerujemy oddanie sprzętu w ręce fachowców.

Jeśli już podejmujemy się wykonać przegląd komputera przenośnego samemu, to pamiętajmy o zastosowaniu szczególnej ostrożności. Warunkiem powodzenia tego działania jest też prawidłowe użytkowanie sprężonego powietrza, zastosowanie dobrej klasy pasty termoprzewodzącej oraz termopadów (minimum 7 kW).

Używając sprężonego powietrza pamiętajmy:

Nie stosujemy sprężonego powietrza bezpośrednio na układ chłodzenia zamontowany na płycie głównej ze względu na skraplanie się gazu.

Nie należy wdmuchiwać powietrza do laptopa od strony wylotu ciepłego powietrza bez jego rozbiórki. Może to spowodować oderwanie się od radiatora zbitego kurzu, „filcu” i zablokowanie łopatek wentylatora. Układ chłodzenia powinien być zdemontowany z płyty głównej, dopiero wtedy możemy przystąpić do działania.