Postanowiliśmy stworzyć dla Was artykuł, który podpowie, w jaki sposób wybrać nowy komputer. Gdy zapada decyzja o złożeniu nowego sprzętu, jest mnóstwo czynników, które należy potraktować z uwagą. Umówmy się, gotowe skrzynki stacjonarne z marketów, nie zawsze będą w stanie zaspokoić w dużym stopniu potrzeb użytkownika. W tym artykule, postanowiliśmy skupić się na najbardziej istotnych kwestiach. Potraktujcie ten wpis jako przewodnik. Oczywiście, jeśli potrzebujecie pomocy z doborem podzespołów, wystarczy odwiedzić nas w KOMPikor lub skorzystać z formularza na stronie.

Ile ma kosztować nowy komputer?

Cena. Dla większości użytkowników, budżet to jeden z najbardziej istotnych elementów. I tu od razu zaznaczmy – przy tak dużym zróżnicowaniu cen na rynku, pewna praktyka może się okazać zgubna. Sugerowanie się wyłącznie ceną, wybór sprzętu najtańszego z możliwych, często powoduje problemy. Co ważne, te problemy mogą występować jeszcze w okresie gwarancyjnym.

Co zrobić, by uniknąć takiej niekomfortowej sytuacji?

Przede wszystkim, polecamy bardzo starannie przemyśleć kwestię przeznaczenia nowego komputera. Wziąć pod uwagę wydajność, planowany czas użytkowania czy też późniejsze modyfikacje. Wszystko po to by, nie kupować w niedalekiej przyszłości kolejnego nowego komputera. Zamiast tego, przystosować obecny do wymagań, na których zależy nam najbardziej. Dobranie podzespołów w odpowiedni sposób przełoży się na stworzenie wydajnego i stabilnego komputera. Odpornego na spadki napięcia występujące w sieciach energetycznych, dobrze zabezpieczonego przed przeciążeniem. Tym samym – chronionym przed uszkodzeniem pracującej wewnątrz elektroniki. Poza tym, komputer musi być cichy. Emitować hałas w nieznacznym stopniu.

Która część w nowym komputerze jest najważniejsza?

Gdy już przechodzimy do wybierania najmocniejszych podzespołów, często popełniamy pewien błąd. Otóż – wybieramy najbardziej wydajne procesory, karty graficzne, pamięć w taki sposób aby zmieścić się w budżecie. Jednocześnie zapominamy o najważniejszym elemencie, który ma to wszystko udźwignąć – chodzi o zasilacz.
Zabezpieczony zasilacz o odpowiedniej mocy i sprawności to gwarancja stabilnej, bezawaryjnej pracy nowego komputera. I to na długie lata, nawet gdy już przestanie być nowy. Sprawność zasilacza to stosunek mocy oddawanej na jego wyjściu, do mocy pobranej z sieci energetycznej. Oznacza się ją procentowo.

Im wyższa wartość tym lepiej, ponieważ mamy mniejsze straty energii.

Tym samym, zasilacz dostarcza bardziej stabilne napięcia w momencie jego obciążenia. Bywa, że zignorowanie wyboru dobrze dopasowanego zasilacza ma opłakane skutki… Może też mocno ograniczyć potencjał modernizowania komputera w przyszłości.

Mimo tego, że zasilacz nie jest pierwszym elementem jaki wybieramy przy konfigurowaniu zestawu, to musimy o nim pamiętać. I to zaraz po dobraniu bazowych komponentów, które mają składać się na nowy komputer.
Bazując na naszym doświadczeniu, w KOMPikor rekomendujemy stosowanie zasilaczy o sprawności 80% lub więcej. Zapas mocy powinien tu wynosić minimum 100-150 Watt od mocy deklarowanej, którą pobierają podzespoły.

Jaki procesor i karta graficzna?

Te elementy wpływają bardzo istotnie na cenę nowego komputera. Do prac biurowych, wystarczające będą komputery pracujące na najtańszych procesorach firm AMD czy Intel. Procesory te z łatwością można znaleźć praktycznie w każdym sklepie z częściami komputerowymi. Takie nowe komputery nie będą w ogóle wymagały stosowania dedykowanych kart graficznych, stosowania super wydajnych układów, dużej ilości pamięci lub mocnych zasilaczy.

Sprawa przedstawia się już zupełnie inaczej, gdy potrzebujemy komputera o dużej wydajności. Takiego, który nie będzie ograniczany.

Chodzi konkretnie o nowe komputery dedykowane dla graczy.

W tym przypadku wybór platformy pomiędzy Intelem i AMD to ważna rzecz. Nie tylko pod względem wydajności i technologii. Również pod względem kultury pracy oraz ceny. Zestawy komputerowe montowane na bazie procesorów Intela są zwykle znacznie droższe od odpowiedników montowanych na bazie procesorów AMD. Wydając nieco więcej pieniędzy możemy przygotować dla siebie komputer cechujący się wyższą kulturą pracy oraz nieco lepszą wydajnością. Nie zawsze wyższa kultura pracy czy nieznacznie lepsza wydajność są najistotniejsze dla użytkownika z ograniczonym budżetem. W tym przypadku wybór platformy AMD wydaje się bardziej trafnym rozwiązaniem.

Karta graficzna jest jedną z najważniejszych części.

Zarówno w komputerach do gier, jak i w przypadku komputerów służących do pracy przy projektowaniu w CAD czy grafice komputerowej.

W przypadku nowych komputerów do gier, mamy analogiczny wybór kart graficznych jak pomiędzy procesorami Intela i AMD. Producenci kart graficznych oferują nam szeroki wybór kart z układami NVidia oraz AMD. Naprawdę łatwo dziś dopasować kartę odpowiednio wydajną dla naszych potrzeb. Swobodnie mieszczącą się w określonym budżecie.

Komputer do prac graficznych musi być wyposażony w nieco inną kartę graficzną niż komputer go gier. Taka karta musi mieć na pokładzie technologie istotne dla konkretnych wykonywanych procesów. W tym przypadku zastosowanie znajdują w pełni profesjonalne technologie, oferowane przez układy:
Nvidia Quadro, AMD FirePro czy też Matrox.

Płyta główna – co warto wiedzieć?

To kolejny, zaraz po procesorze wybierany podzespół, który dobieramy do typu gniazda procesora. Ten element ma decydującą rolę jeśli chodzi o możliwości konfiguracyjne. Jednocześnie decyduje o wielkości naszego komputera, jeśli planujemy stosować pełnowymiarowy laminat w standardzie ATX. W kontekście wyboru płyty zwracamy uwagę na obsługiwane procesory, pamięci, ilość gniazd, taktowanie, ułożenie komponentów na laminacie, a także sposób chłodzenia sekcji.

Dysk twardy, czyli co wpływa na wydajność nowego komputera?

Następny komponent, często prawidłowo nazywany „wąskim gardłem” każdego komputera. Bo to właśnie od niego będzie zależała praca całego komputera. Wynika to z faktu, że wydajność będzie uzależniona od najsłabszego komponentu.
Najczęściej stosowane są dyski magneto-elektroniczne, które to oferują dużą pojemność, kosztem przeciętnej wydajności. Dobrym sposobem na wyraźną poprawę wydajności naszego komputera będzie modernizacja, oparta o wymianę samego dysku twardego na dysk półprzewodnikowy typu SSD. Jeśli chodzi o dyski SSD, mamy kilka typów. Różnią się wymiarami, przepustowością i sposobem montażu. Oferują wydajność kilkunastokrotnie wyższą od dysków tradycyjnych. Zastosowanie dysku SSD zwiększy wyraźnie wydajność komputera.

Co z pamięcią?

Wybór pamięci, w którą będzie wyposażony nowy komputer jest warunkowany typem modułów pamięci obsługiwanych przez płytę główną. By dokonać dobrego wyboru, trzeba zapoznać ze specyfikacją techniczną płyty. Dopiero wówczas możemy poszukać właściwego modelu pamięci. W przypadku komputera do biura, do pracy w zupełności wystarczy 4GB pamięci RAM. Natomiast w przypadku komputerów dla graczy, 6GB jest dzisiaj absolutnym minimum. Obsługę pamięci powyżej 4GB uzyskujemy na komputerach z zainstalowanych 64-bitowym systemem operacyjnym. Bardzo korzystnym działaniem przy wyborze  pamięci, będzie zakup takich, które pracują w trybie dual channel.

Czyli – w trybie dwukanałowym. Taki efekt jest możliwy do uzyskania przez zastosowanie dwóch modułów pamięci tej samej pojemności o tych samych parametrach. Najlepiej pochodzących od tego samego producenta, zamontowanych na płycie głównej obsługującej to rozwiązanie. Funkcjonuje to w taki sposób że obrabiane dane trafiają do obu obsługujących je kontrolerów jednocześnie, co skutkuje szybszą i bardziej płynną obróbką danych. Gdy wybieramy pamięć, warto również zwrócić uwagę na chłodzenie. Warto dopłacić nieco więcej, aby wyposażyć się w takie rozwiązanie, składając nowy komputer. Dzięki temu żywotność modułów pamięci znacznie się wydłuży. szczególnie gdy zamierzamy je „podkręcać”.

Wybór obudowy – gdzie to wszystko pomieścić?

Pozornie, ta kwestia wydaje się mało istotna. W praktyce jednak, dobranie odpowiedniej obudowy do nowego komputera, ma bardzo duże znaczenie. Gdy wybierzemy obudowę z grubszej blachy, uzyskamy większy komfort podczas pracy komputera. Prawidłowo wykonana obudowa nie będzie wpadała w rezonans. Za powstawanie rezonansu, odpowiadają przeważnie napędy optyczne oraz wentylatory. Dobra, ergonomiczna obudowa, zapewni nam swobodny dostęp do paneli. Warto wybrać obudowę solidną, wyposażoną w wentylatory chłodzące wnętrze oraz wytłumienie. Musimy pamiętać że wybrana obudowa musi być kompatybilna ze standardem wybranej przez nas płyty głównej.

Zdajemy sobie sprawę, że wybór wszystkich komponentów potrzebnych by stworzyć nowy komputer, bywa trudną sprawą. Właśnie w związku z tym, bardzo serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami lub wizyty bezpośrednio w naszej siedzibie. W KOMPikor chętnie podpowiemy i doradzimy przy wyborze. Czasem, nawet poniżej zakładanego budżetu, pomożemy w uzyskaniu bardzo efektywnej konfiguracji. Warto zgłosić się do nas, to na pewno wiele ułatwi. Zapraszamy.